KULTURNI PROGRAMI
Jedanaeste Međunarodne Njegoševe večeri poezije
U Organizaciji NVO Njegoševe večeri poezije i JU Narodna biblioteka Budve, u Budvi će se od 22. do 24. decembra održati 11. Međunarodne Njegoševe večeri poezije.

Tokom tri dana na ovoj, međunarodnoj manifestaciji, govoriće veliki broj učesnika, a započeće 22. decembra u 19 časova na Akademiji znanja kada će biti upriličeni predavanje mitropolita Joanikija na temu „Rasponi Njegoševe misli“ i Svečana akademija u režiji Gorana Bjelanovića, a u okviru koje će stihove kazivati glumci: Predrag Vukojević, Nela Terzić, Jovan Dabović i reditelj Goran Bjelanović. Ovim programima svečano će biti otvorene Jedanaeste Međunarodne Njegoševe večeri poezije. Sjutradan, u subotu, 23. decembra, program Njegoševih večeri poezije nastavlja okruglim stolom na temu “Izvori Njegoševog pjesništva - pokoljenja djela sude “ u manastiru Podmaine sa početkom u 10 časova. O ovoj temi govoriće: mitropolit Joanikije, otac Rafailo (iguman manastira Podmaine), prof. dr Mikonja Knežević, akademik Siniša Jelušić, prof. dr Goran Maksimović, prof. dr Radmilo Marojević, prof. dr Boris Brajović, prof. dr Jelica Stojanović, dr Budimir Aleksić, dr Miodrag Čizmović, mr Višnja Kosović, Gojko Božović i Milutin Mićović.

Na programu 11. Međunarodnih Njegoševih večeri poezije u subotu u 19 časova na Akademiji znanja je predstavljanje knjige Stefana Mitrova Ljubiše „Komentarisano izdanje Gorskog vijenca“ koju je priredio prof. dr Radmilo Marojević, u izdavaštvu Narodne biblioteke Budve, beogradskog Štampara Makarija i podgoričkog Obodskog slova, kao i program pod nazivom „Pjesnici u čast Njegoševu“ koji će uslijediti nakon predstavljanja knjige, a u okviru kojeg će nastupiti pjesnikinje: Milica Bakrač, Višnja Kosović i Saava Radulovič, koje će kazivati prigodne stihove.
Knjigu „Komentarisano izdanje Gorskog vijenca“ priredio je i predgovor napisao prof. dr Radmilo Marojević, pod naslovom Prvo komentarisano izdanje Gorskog vijenca u čijem Uvodu bilježi sljedeće: „(1) Kritičari njegova vremena bili su surovi prema Stefanu Mitrovu Ljubiši kao priređivaču i komentatoru Gorskog vijenca (prije svih njegov kritičar, arhimandrit Nićifor Dučić), a Ljubišino je izdanje prvo komentarisano, prvo latiničko i uopšte prvo koje je transkribovano sa stare grafije i ortografije. Njegove su greške kasnije ispravljene, a neki komentari su dragocjeni jer je Ljubiša bio Primorac, iz Paštrovićâ, iz najbližeg su sjedstva tadašnje Crne Gore, a i bio je, jedini od komentatora, (jednu deceniju mlađi) savremenik Njegošev.

U nedjelju, 24. decembra, u manastiru Stanjevići od 11 časova biće upriličen okrugli sto na temu „Njegoševa filosofsko-teološka misao sa posebnim osvrtom na tekstove mitropolita Amfilohija o Njegošu“, a učesnici su: mitropolit Joanikije, otac Jefrem (iguman manastira Stanjevići), dr otac Pavle Kondić, prof. dr Mikonja Knežević, akademik Siniša Jelušić, prof. dr Goran Maksimović, prof. dr Radmilo Marojević, prof. dr Boris Brajović, prof. dr Jelica Stojanović, dr Budimir Aleksić, dr Miodrag Čizmović, mr Višnja Kosović, Gojko Božović i Milutin Mićović. Takođe, u nastavku, biće riječi o pokretanju inicijative za osnivanje Njegoševog instituta u Stanjevićima, kao i o formiranju odbora za izradu Njegoševe enciklopedije.
Značaj manifestacije Međunarodne Njegoševe večeri poezije utoliko je veći, ukoliko znamo koliko je Njegoš grandiozna ličnost. Budući da se dan Njegoševog rođenja obilježava kao državni praznik, Narodna biblioteka Budve se i ove godine uključila kao suorganizator, kao i prošle godine kada su organizovane desete, jubilarne Njegoševe večeri poezije.
©Narodna biblioteka Budve 2018

ISSN 2950-7715

COBISS.CG-ID 21844740