На основу Закона о библиотечкој дјелатности један од основних задатака и обавеза општинских народних библиотека је формирање завичајног фонда. Библиотека града Будве је формирала завичајну збирку 1990. године. Од тада почиње организовано да ради на сакупљању библиотечког материјала који је у вези са завичајним фондом.
Прво су издвојене публикације које је Библиотека имала у свом посједу, затим се кренуло у акцију прикупљања материјала из приватних библиотека, из јавних установа и предузећа, издавачких кућа, јавних и националних библиотека, архива, израдом фотокопија, као и евиденцијом потреба завичајне збирке. Најзначајнију помоћ Библиотека је добила од Историјског архива из Будве, на челу са др Мирославом Лукетићем.
Схватајући тежину и озбиљност посла који је отпочела, Библиотека је тражила помоћ институција, стваралаца са подручја будванске општине, културних и јавних прегалаца, аутора многобројних публикованих и непубликованих радова који су се бавили или се баве истраживањем културне прошлости и садашњости подручја општине Будва.
Завичајна збирка је посебан фонд Библиотеке града Будве. Збирку сачињава библиотечки материјал који се својом садржином односи на територију општине Будва, као географског, етничког, историјског, културног и економско-политичког подручја.
Збирци припадају дјела свих аутора који су родом из будванске општине, као и библиотечки материјал аутора рођених на територији општине Будва, чак и у случају да је овај настао ван граница општине Будва и ван државних граница Црне Горе. Библиотечки материјал аутора који нису рођени у Будви, али дуги низ година живе и раде на подручју општине Будва и својим стваралаштвом утичу на развој и афирмацију локалне заједнице улази у састав завичајне збирке. Такође, у збирку улази сва грађа која је објављена (штампана) на територији општине Будва, без обзира на њену садржину и мјесто рођења њеног ствараоца, као и пропагандни материјал и зборници радова са научних скупова који су одржани на подручју општине Будва, иако њихови аутори и теме које обрађују нису у вези са подручјем општине Будва.
Под библиотечким материјалом збирке подразумијевају се: монографске публикације штампане и на други начин умножене, периодичне публикације, старе и ријетке књиге - рукописна грађа, затим картографске публикације, графичке мапе и гравире, музикалије, некњижни материјал (касете, грамофонске плоче, филмови, фотографије, разгледнице, видео касете, CD-ови и савремени мултимедијални материјал), те службени документационо-информативни материјал установа, организација, друштава и удружења са подручја завичаја.
Све наведено улази у фонд збирке без временског и језичког ограничења. У Унесковом софтверском пакету CDS/ISIS, апликација БИБЛИО, цјелокупно су обрађене монографске публикације завичајне збирке. У изради је библиографија „Приморских новина".